Stabilizačná fáza: Áno či Nie?

Jednou z možností automatickej ochrany investície klienta je tzv. Stabilizačná fáza. Ide o funkciu, ktorá na účte klienta s blížiacim sa koncom investičného horizontu zabezpečí postupný presun z dynamickej zložky (z akcií) do konzervatívnej zložky (do dlhopisov).
Aké sú ZA a PROTI tejto funkcie? Pre koho je vhodná? Mali by ste ju na svojom účte mať aktivovanú alebo nie?
 
Rozhodovanie klienta pri výbere investičnej stratégie ovplyvňuje viacero faktorov. Vzťah k riziku, znášanlivosť volatility trhov (pohyby smerom hore a dolu, t.j. nárast a pokles hodnoty investície), dĺžka investičného horizontu či očakávaný výnos patria medzi tie najdôležitejšie. Správny výber je veľmi individuálny a neexistuje naň univerzálny recept. Keď už si vhodnú stratégiu vyberiete, je dôležité porozmýšľať ešte o jednom dôležitom nastavení. Použiť alebo nepoužiť na svojom investičnom účte tzv. Stabilizačnú fázu? Hovoríme jej aj "investičná brzda".
Na ktorých stratégiách je možné mať stabilizačnú fázu?
Stabilizačnú fázu je možné aktivovať na stratégiách, ktoré v prevažnej miere obsahujú dynamickú zložku - akcie alebo deriváty. Pokiaľ teda investujete alebo plánujete investovať v stratégiách Dynamic MAX, Dynamic Plus, Dynamic, Dynamic LITE, alebo Balanced a Balanced LITE, máte dostupnú aj funkciu investičnej brzdy. O investičnej brzde odporúčame rozmýšľať pri dĺžke investovania (investičný horizont) nad 15 rokov (t.z. 16 a viac rokov), nakoľko pri kratších horizontoch môže stratiť na význame. Na štyroch dynamických stratégiách sa aktivuje päť rokov pred koncom investičného horizontu, na vyvážených stratégiách Balanced a Balanced LITE od 3. roku pred koncom investovania.
Akú úlohu má stabilizačná fáza?
Investičná brzda má na prvý pohľad jednoduchú úlohu - automaticky s blížiacim sa koncom investovania "zamraziť" dosiahnuté výnosy, aby v posledných rokoch investovania neprišlo k veľkým výkyvom hodnoty majetku. Primárne má teda ochrániť majetok klienta spolu s už dosiahnutými výnosmi pred ich náhlym poklesom v čase, kedy je to najmenej vhodné - t.j. ku koncu investovania, kedy sa blíži výber prostriedkov z investičného účtu.
Dynamická akciová zložka investície zabezpečuje v portfóliu klienta potenciál vyššieho výnosu, avšak je zároveň náchylnejšia aj na pohyby smerom dole - napr. v čase trhovej nervozity, spôsobenej napríklad nepokojmi, pandémiou, politickou nestabilitou.
Naopak
konzervatívna zložka investície - dlhopisy a krátkodobé cenné papiere - síce nemajú potenciál vysokého výnosu na úrovni akciovej zložky, na druhej strane v čase ekonomických turbulencií sú menej ovlyvnené negatívnymi náladami na trhu a ich poklesy nie sú až také výrazné.
Tento rozdiel medzi dynamickou a konzervatívnou zložkou sa naplno prejavil napríklad počas obdobia prvej vlny celosvetovej pandémie COVID-19, ktorá takmer ochromila ekonomiku počas jari 2020. Za dva mesiace prudkých poklesov najviac poklesli dynamické stratégie a najmenej konzervatívne (na prvom grafe obdobie od začiatku februára do konca marca v roku 2020). Naopak - v čase oživenia ekonomickej aktivity zaznamenali dynamicky zamerané portfóliá násobne vyšší nárast hodnoty, ako tie defenzívne orientované (na druhom grafe za obdobie od začiatku apríla do konca augusta toho istého roku 2020).

Rôzne nastavenie stratégie prináša rôzne výnosy aj poklesy

Nielen počas prvej vlny pandémie COVID-19 sa naplno prejavili charakteristiky a rozdiely medzi jednotlivými stratégiami:

Poklesy počas 2 mesiacov na jar 2020
Následné nárasty za 5 mesiacov
Úlohou stabilizačnej fázy je ochrániť majetok klienta pred výraznými poklesmi v posledných rokoch investovania. Tak ako výhody prináša táto funkcia aj isté nevýhody. Porovnanie výhod a nevýhod nájdete nižšie v článku.
Ako stabilizačná fáza funguje?
Stabilizačná fáza zabezpečí postupné "skonzervatívnenie" stratégie v záverečnej fáze investovania. Na dynamických stratégiách (Dynamic MAX, Dynamic Plus, Dynamic, Dynamic LITE) v posledných piatich rokoch, na vyvážených Balanced a Balanced LITE v posledných troch rokoch.
Konzervatívne stratégie Conservative a Conservative Plus túto funkciu neumožňujú, nakoľko by nedávala zmysel - obe sú už od začiatku svojim zložením nastavené ako konzervatívne. Conservative obsahuje len 15% dynamickej zložky a Conservative Plus neobsahuje akciovú zložku vôbec.

Postupné zaistenie dynamických stratégií presunom majetku z akciovej zložky do dlhopisovej prebieha nasledovne:
  • 6 rokov pred koncom je stále 100% objemu majetku zainvestovaných v dynamickej akciovej zložke
  • 5 rokov pred koncom sa pomer zloženia stratégie mení na 80% v dynamickej zložke a 20% v konzervatívnej zložke
  • 4 roky pred koncom sa pomer zloženia stratégie mení na 60% v dynamickej zložke a 40% v konzervatívnej zložke
  • 3 roky pred koncom sa pomer zloženia stratégie mení na 40% v dynamickej zložke a 60% v konzervatívnej zložke
  • 2 roky pred koncom sa pomer zloženia stratégie mení na 20% v dynamickej zložke a 80% v konzervatívnej zložke
  • v poslednom roku investovania je 100% majetku klienta zainvestovaného už len v konzervatívnej zložke

V prípade vyvážených stratégií prebieha presun majetku len v posledných 3 rokoch, nakoľko tie sú od začiatku zložené z približne 50%-60% dynamickej zložky a zbytok je hneď investovaný konzervatívne.
Z tohoto dôvodu je priebeh stabilizačnej fázy nasledovný:
  • 4 roky pred koncom je približne 50-60% zainvestovaných v dynamickej zložke a zbytok v konzervatívnej zložke
  • 3 roky pred koncom sa pomer zloženia stratégie mení na 40% v dynamickej zložke a 60% v konzervatívnej zložke
  • 2 roky pred koncom sa pomer zloženia stratégie mení na 20% v dynamickej zložke a 80% v konzervatívnej zložke
  • v poslednom roku investovania je 100% majetku klienta zainvestovaného už len v konzervatívnej zložke


Postupný presun majetku v rámci stratégie pred koncom investovania

Príklad zmeny investičnej stratégie v prípade investovania na 20 rokov.

 
Aké sú výhody a nevýhody stabilizačnej fázy?
Predtým, ako sa rozhodnete či na svojom účte využijete túto možnosť, prinášame vám prehľad výhod a nevýhod použitia investičnej brzdy:

Výhody


✔️  postupné zaistenie investície pred výraznými výkyvmi v posledných rokoch investovania

✔️  zjednodušenie ochrany už dosiahnutých výnosov bez nutnosti aktívneho zásahu klienta (nemusíte nič sledovať alebo nastavovať)

Nevýhody


❗  zníženie dynamickej zložky znižuje potenciál budúceho zhodnotenia investície

❗  pokiaľ sa klient rozhodne ponechať si investíciu dlhšiu dobu ako pôvodne zamýšľal, výrazne sa zníži potenciálny výnos investície do budúcnosti

 
Aké má klient možnosti pri využití, resp. nevyužití stabilizačnej fázy?
Každý investičný účet klienta je bez viazanosti, výpovednej lehoty či maximálnej doby existencie zmluvy. Tieto parametre zostávajú zachované bez ohľadu na aktivovanie/neaktivovanie stabilizačnej fázy.
Ak sa napríklad klient rozhodne, že si na svojom účte stabilizačnú fázu neaktivuje a v čase blížiaceho sa konca investovania nastane pokles v dôsledku situácie na trhoch, môže bez obmedzení svoju investíciu ponechať zainvestovanú aj dlhšiu dobu, ako má v zmluve zvolený investičný horizont. Týmto spôsobom môže nepriaznivé obdobie jednoducho "prečkať" a investíciu vybrať až v čase, kedy to bude opäť výhodné - pokojne ešte s vyšším výnosom, ako predtým.

Príklad:
Klient si uzatvorí zmluvu na 20 rokov bez aktivovanej stabilizačnej fázy. Rozumie riziku možných výkyvov pred koncom investičného horizontu, nechce sa však vzdať možnosti nárastu hodnoty majetku v posledných rokoch investovania.
Optimistický scenár - po 20 rokoch je situácia na trhoch stabilná, klient dosiahol očakávaný výnos, môže svoju investíciu vybrať (alebo si ju ponechá dlhšiu dobu).
Pesimistický scenár - po 20 rokoch je situácia na trhoch nestabilná, klient nedosiahol očakávaný výnos. Z tohoto dôvodu ponechá svoju investíciu zainvestovanú dlhšie, aby nepremenil dočasný pokles trhov za stratu, resp. menší zisk (rozdielu medzi "poklesom" a "stratou" sme sa venovali aj v našom článku Rok 2022 z pohľadu investora). Počká do času, kedy sa situácia na trhoch upokojí a hodnota jeho majetku dosiahne požadovanú hodnotu - až v tomto čase požiada o výber prostriedkov a dosiahne tak svoj investičný cieľ.
Dôležité upozornenie:
  • pokiaľ ste si pri uzatvorení zmluvy neistý, či stabilizačnú fázu na svojom účte aktivovať alebo nie, môžete sa rozhodnúť aj neskôr počas sporenia
  • zmena aktivácie resp. deaktivácie stabilizačnej fázy je jedenkrát počas existencie zmluvy bezplatná (každá ďalšia zmena nastavenia je spoplatnená podľa cenníka)
  • aktivácia investičnej brzdy (využitie stabilizačnej fázy) neposkytuje 100% záruku ochrany investície pred poklesmi v budúcnosti v prípade, že na trhu dôjde k plošnému zníženiu hodnoty všetkých investičných nástrojov (napr. ak poklesnú akciové aj dlhopisové nástroje súčasne)
  • stabilizačnú fázu môžu využiť klienti aj v prípade jednorazových investícií (t.j. bez pravidelného mesačného sporenia), aj v prípade pravidelných mesačných sporení
  • využitie resp. nevyužitie stabilizačnej fázy nemá vplyv na poplatky, je poskytovaná zo strany spoločnosti Ostertag & Becka WEALTH MANAGEMENT bezplatne (môžu sa však uplatňovať poplatky na strane obchodníka s cennými papiermi pri vysporiadaní nákupu a predaja cenných papierov)
  • využitie resp. nevyužitie stabilizačnej fázy nemá vplyv na možnosť klienta ponechať si investíciu aj na dlhšiu dobu, ako zamýšľal
(7.2.2023)

Upozornenie

Žiadne z uvedených informácií nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora. Nielen a najmä v zmysle jeho finančnej situácie, alebo jeho investičného cieľa. Ostertag & Becka WEALTH MANAGEMENT, spol. s r. o. nenesie zodpovednosť za poklesy alebo straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a/alebo nesprávnym investičným rozhodnutím. Investície do podielových a ETF fondov nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej. Návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Výsledky zhodnotenia cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosiahnuté v minulom období nie sú zárukou alebo predpokladom výnosov a/alebo zhodnotenia v budúcnosti.