Rok 2022 z pohľadu investora

Prinášame vám spätný pohľad na rok 2022. Priblížime si najdôležitejšie udalosti, ktoré vplývali na ekonomický vývoj nielen u nás, ale aj vo svete. Prioritne z investičného pohľadu - aby ste vedeli čo robiť a čo nerobiť nielen počas roku 2023.
 

Rok 2022. Rok, ktorý si pravdepodobne väčšina z nás zapamätá do konca svojho života. Po dvoch rokoch „trápenia“ s pandémiou, kedy sme si mysleli že už nás hádam nič horšie nečaká. Vrátili sme sa 60 rokov späť, aby sme s nepochopením sledovali hrôzy vojny, vrátane vyhrážok o možnom použití jadrových zbraní (naposledy počas Kubánskej krízy v roku 1962). Je to snáď len zlý sen? To ako vážne? Žiaľ, áno...

Nie je naším zámerom politizovať. Preto sa chceme spolu s vami pozrieť na minulý rok z pohľadu investičného. Aby sme vám priblížili a vysvetlili dôležité momenty, ktoré ovplyvnili nás všetkých ako investorov. A aby ste presne vedeli, čo má počas takýchto období investor robiť, pokiaľ chce svoje investície nielen ochrániť, ale aj čo najviac využiť vo svoj prospech.


Koniec roka 2021 bol vo svetovej ekonomike zlomovým obdobím - naplno sa začali prejavovať inflačné tlaky, spôsobené disproporciami v dodávateľských reťazcoch naprieč všetkými odvetviami svetového hospodárstva. "Nedostatok všetkého" po prudkom oživení dopytu po odznení pandémie spôsobil značné problémy v následnej výrobe a dodávkach aj koncových výrobkov, nielen polotovarov pre priemyselnú výrobu. Prudké zvyšovanie cien vstupných činiteľov vo výrobe (drevo, železo, cement, mikročipy,...) sa naplno pretavilo do cien spotrebných tovarov najprv dlhodobej spotreby (automobily najprv nové a následne zvýšenie cien jazdených vozidiel, stavebné materiály a polotovary v stavebníctve,...), neskôr aj tovarov a služieb dennej (krátkodobej) spotreby.
Situácia z ekonomického pohľadu začala byť vážna a centrálne banky museli na prudko rastúcu infláciu reagovať. Zvyšovanie centrálnej úrokovej sadzby však ani koncom roka 2021, ani začiatkom roka 2022 nebolo "na programe dňa". Ani v Spojených štátoch, ani v EÚ. Táto otázka doslova "visela vo vzduchu" a bolo skutočne otázkou času, kedy zdražovanie peňazí na oboch kontinentoch príde do programu. Na prudké oživenie výroby v priemysle, aj na viac ako očakávané zotavenie spotrebiteľského dopytu po tovaroch a službách "po covide" sa pozeralo veľmi dobre. Preto sa centrálne banky do zvyšovania sadzieb "nehrnuli"...
Ak by situácia s vysokou a stále rastúcou infláciou pokračovala aj počas jari 2022, s veľkou pravdepodobnosťou by k postupnému zvyšovaniu sadzieb skôr či neskôr prišlo. Ak by sa nič zásadného počas roka 2022 nestalo...

Žiaľ, stalo sa. A nie niečo, čo by ekonomika dokázala bez väčších problémov vyriešiť, tak ako sa ukázalo už mnohokrát v histórii. Prišlo totiž niečo, čo si málokto z nás vedel v dnešnej dobe vôbec predstaviť. Vojna, v srdci vyspelej a civilizovanej Európy. Takáto udalosť sa nielen že nedá predpovedať, ale nedá sa s ňou ani kalkulovať pri nastavovaní akýchkoľvek procesov v modernej, mierovej civilizácii.

A tak sa k pomerne zvládnuteľnému, aj keď nepríjemnému činiteľovi - vysokej inflácii - pridal činiteľ katastrofický. Počas vojny s nepredvídateľným ďalším vývojom, keď sa jedna z najväčších jadrových veľmocí vyhráža celému svetu vypálením jadrových zbraní a de facto možným zničením nielen európskeho kontinentu, sa prevažná väčšina spoločností preorientuje z expanzie a ďalšieho rozvoja do módu stagnácie a opatrnosti. Ťažko si predstaviť, že v takejto situácii sa postavia nové alebo rozšíria existujúce výrobné kapacity...
Vojna so sebou priniesla nielen neistotu a strach, ale aj zdraženie surovín dovážaných z Ruska - prioritne ropy a plynu. Prudko zdraželi nielen pohonné látky a ďalšie výrobky z ropy, ale aj elektrická energia (ktorá sa stále vo veľkom podiele vyrába spaľovaním plynu). Drahšia ropa, plyn a elektrická energia boli pre ekonomiku už predtým trápiacu sa vysokou infláciou, doslova likvidačné. Dobre si pamätáme ceny týchto základných surovín koncom minulého leta (jún až august 2022), kedy dosahovali maximá (ropa WTI 122USD za barel, EU plyn 340€ za MW; dnes ropa 80 a plyn 58 - viď grafy nižšie).

Rekordné ceny ropy a plynu v roku 2022

Vývoj ceny ropy od januára 2022 do januára 2023
Vývoj ceny plynu od júla 2022 do januára 2023

Medziročná inflácia na Slovensku za uvedené obdobie mala nasledovný priebeh:

  • 1,19%  január 2021
  • 3,91% júl 2021
  • 7,15% január 2022
  • 13,34%   júl 2022
  • 15,88%   december 2022 (január 2023 ešte nie je ukončený)
Pred pár rokmi nepredstaviteľné štatistické hodnoty a čísla, dnes realita.

K aktuálnej neistej situácii taktiež výrazne prispievajú:

  • po niekoľkoročnej prísnej politike "zero-covid" čínskej vlády, kedy boli výrazne obmedzené výrobné kapacity v Číne, dnes po uvoľnení pandemických opatrení nastal výrazný nárast chorobnosti a úmrtnosti, čo predikuje ďalšie problémy v dodávateľských reťazcoch
  • hroziaci vstup Bieloruska do konfliktu na Ukrajine
  • neutíchajúce napätie medzi Čínou a Taiwanom, kde hrozí podobný scenár tomu európskemu
  • stále neistý postoj Indie, Turecka a Maďarska k vojne na Ukrajine
  • a v neposlednom rade dopady klimatickej krízy na ďalší vývoj na celom svete (vysychanie riek, rozsiahle požiare v kontraste záplav v iných častiach sveta)
Toto všetko významne vplýva na vývoj investícií na celom svete. Centrálne banky na krotenie vysokej inflácie totiž ako základný nástroj monetárnej politiky využívajú zvyšovanie úrokových sadzieb. To spôsobuje zdražovanie peňazí nielen pre obyvateľstvo (drahšie úvery, ľudia sa výrazne menej zadlžujú), ale aj pre firmy (drahšie úvery pre spoločnosti brzdia ďalší rozvoj výroby a výskumu). Áno, prioritný cieľ sa darí postupne napĺňať - a tým je krotenie inflácie. V USA klesá k decembru 2022 už 6 mesiacov v rade, v EU konečne klesá už druhý mesiac.

Vývoj inflácie v USA a v Európe

Vývoj inflácie v USA počas roka 2022
Vývoj inflácie v EU počas roka 2022
Na druhej strane však zvyšovanie sadzieb nepraje investíciám - teda aspoň pri pohľade na vývoj hodnoty investičných účtov. Firmy menej expandujú, pretože zvyšujúca cena pôžičiek zabraňuje väčšiemu financovaniu nových výrobných kapacít a výskumu/vývoja. Kvôli zvyšujúcim sa nákladom pristupujú skôr k šetreniu, ako k expanzii. Retailoví investori menej investujú, pretože domácnosti obmedzujú svoje výdaje nielen na tovary a služby, ale aj na nákup akcií a dlhopisov. Dokonca sa utiekajú k predaju investícií - či už zo strachu pred ďalšími poklesmi, alebo z dôvodu nutnosti pokrytia základných životných potrieb (nákup potravín, splácanie úverov, platby za energie/nájmy,...). Predaj investícií v čase poklesu je najčastejšou chybou, ktorej sa investori po celom svete dopúšťajú. Zamieňajú si tak dočasný pokles za konečnú stratu.

Vďaka nášmu úsiliu edukovať a aktívne komunikovať sa nám úspešne darí našich klientov pred týmito chybnými krokmi ochrániť. Čas poklesov je totiž výbornou príležitosťou na nákup lacnejších podielových jednotiek. Za tie isté peniaze máme možnosť nakupovať väčší počet podielov, nakoľko sú lacnejšie. Samozrejme, to isté platí pri predaji - kto sa rozhodne svoje investície v poklese odpredať, predáva za nižšie ceny. A to je presne opačný krok, ako má investor robiť, pokiaľ chce investovaním svoj majetok zhodnotiť. Možno ste počuli známe:

"Nakupuj lacno, predávaj draho."


Alebo výrok jedného z najúspešnejších investorov súčasnosti Warrena Buffetta:

"Keď sú všetci chamtiví, buďte opatrný. A buďte chamtivý, keď sú ostatní opatrní."

Rok 2022 bol od roku 2008 najhorším rokom za posledných 14 rokov (pokles indexu Standard & Poors 500 o 19,44%). Dokonca od roku 1970 (za posledných 52 rokov) išlo o 4. najhorší rok v histórii. Napokon od roku 1928, t.j. za posledných 95 rokov to bol 7. najhorší rok vôbec...

Horšími rokmi ako rok 2022 z pohľadu výnosov tak boli za posledných 95 rokov už len tieto:

1931 -47,07% Veľká hospodárska kríza
1937 -38,59% Veľká hospodárska kríza II. vlna
2008 -38,49% Globálna (hypotekárna) kríza
1974 -29,72% Prepad akciovej burzy po ropnej kríze
1930 -28,48% Veľká hospodárska kríza
2002 -23,37% Dot-Com Bubble (technologická bublina)
2022 -19,44% inflácia, vojna na Ukrajine, energetická kríza

* Poradie najhorších rokov odkazuje na jetnotlivý, samostatný kalendárny rok. V tomto porovnaní neberieme v úvahu súbeh viacerých mínusových rokov v rade za sebou (napr. Veľká hospodárska kríza, prvá vlna, trvala 4 roky za sebou).


Každá minca má dve strany - z pohľadu nákupov išlo o najlepšie roky, kedy sa dali investície vďaka poklesom nakupovať za najlepšie ceny. Kto však potreboval v týchto rokoch investície odpredať (resp. spanikáril, alebo len nerozumel princípom investovania), prerobil.

Mimochodom: počas ťažkého "covidového" roka 2020, kedy sa kvôli uzatvoreniu ekonomík na celom svete očakával (a reálne aj hrozil) krach ekonomického systému, podľa spoločnosti Forbes pribudlo najviac nových miliardárov v histórii (Forbes vedie túto štatistiku viac ako 50 rokov).
Ako je to možné? Pomerne jednoducho - na jar 2020 poklesli kvôli prvej vlne pandémie trhy za jeden mesiac až o 34% (áno, tak rýchlo), aby následne do konca roka narástli o 68% (áno, tak veľa za cca 9 mesiacov). Kto vedel čo má robiť (a čo nemá robiť) v čase "paniky", do konca roka vložené prostriedky výborne zhodnotil.
V roku 2021 trhy ďalej rástli a napriek začínajúcemu poklesu počas decembra zarobili ďalších 27%.

Tri za sebou idúce roky rastu (2019  +28,88%, 2020  +16,26% a 2021  +26,89%) vystriedal rok poklesu. Aký bude ďalší vývoj počas roka 2023, ukáže len čas. Isté však je, že to bude rok ťažký a plný turbulencií. Centrálne banky na oboch stranách Atlantiku plánujú pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, vojna na Ukrajine a napätie v západnom Pacifiku neutíchajú.

Pozitívnymi signálmi zostáva zatiaľ stále silný a stabilný trh práce, stagnácia až ústup pandémie na starom kontinente a v USA, vyriešená otázka dodávok plynu pre náš kontinent minimálne do budúcej zimy.

 Nech sa deje na investičnom trhu čokoľvek, máme stratégiu a vieme presne čo budeme robiť.
Ako ste na tom vy?

(19.01.2023)

Upozornenie

Žiadne z uvedených informácií nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora. Nielen a najmä v zmysle jeho finančnej situácie, alebo jeho investičného cieľa. Ostertag & Becka WEALTH MANAGEMENT, spol. s r. o. nenesie zodpovednosť za poklesy alebo straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a/alebo nesprávnym investičným rozhodnutím. Investície do podielových a ETF fondov nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej. Návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Výsledky zhodnotenia cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosiahnuté v minulom období nie sú zárukou alebo predpokladom výnosov a/alebo zhodnotenia v budúcnosti.